Pokud ještě venku nehledáte breberky v trávě, určitě vyrazte. Kreativní tým webu Déčka pro letošní léto připravil novou lákavou hru, která propojuje dobrodružství, bádání i hraní a hlavně nás všechny vytáhne ven na krásná místa. Máme velkou radost, že je o letní hru ohromný zájem. Jsme rádi, že propojení týmu webu Déčka, týmu Učíme se venku, Jděte ven a TEREZY pomohlo připravit tolik hravých výzev pro děti na celé Rozbzučené léto. A když už jsme byli ponořeni do světa breberek, připravili jsme další nápady a tipy pro hmyzí průzkumníky.
Pohádkový svět Déčka potřebuje naši pomoc. Je třeba rozbzučet Déčko a pomoci Hmyzákům zastavit chřadnoucí barvy. Jak se můžete zapojit? Ideální začátek je na webu hry Rozbzuč Déčko, kde se dozvíte vše potřebné, kam vyrazit a jak pomoci déčku.
Pokud máte chuť , můžete během letní hry vyzkoušet i tzv. Boříkovy výzvy. Každý týden jsou pro děti připravené nápady z hmyzí říše na a vyrábění, tvoření, vaření či čtení. Děti i dospěláci tak mohou celé léto postupně objevovat krásný, tajuplný a někdy neprávem přehlížený hmyzí svět v trávě, listí, vodě či půdě.
Pro ty, kteří chtějí ještě víc, tu máme:
Nadchl vás svět malých breberek? Připravili jsme několik tipů, jak si svět plný hmyzáků ještě více užít.
Během svého pozorování života v trávě, hlíně, vodě nebo ve větvích, asi objevíte i mrtvé breberky, zbytky křídel či jiných částí těla. Pokud vás to láká, staňte se malým badatelem a založte si sbírku svých hmyzích pokladů. Je to výborná příležitost, jak si detailně prohlédnout krásu i dokonalost hmyzích těl. Ti živí nám pod lupou moc dlouho nepočkají. Když dětem ukážete např. zvětšené křídlo motýla, vážky či včely nebo část nožky s háčky, jsou často fascinovány dokonalostí, která není jinak moc vidět.
Stačí jakákoliv krabička na poklady – nejlepší jsou krabičky od sirek, kde si děti mohou hmyzáky i třídit, kvalitní lupa nebo dětský mikroskop jsou také potřeba. Jak si vybrat tu správnou lupou do terénu najdete v odkazu níže.
Je dobré s dětmi mluvit i o tom, jak jsou někteří hmyzáci křehcí a proč nesbíráme do svých pokladů ty živé.
Rady a nápady, které vám pomohou s výběrem, najdete v článku ZDE.
Někdy se ven hodí vzít mobil nejen k focení, ale třeba ho můžete proměnit na lupu nebo na pomocníka pro určování. Výběr aplikací, které táhnou ven, najdete v článku ZDE:
Pokud vás pozorování malého světa nadchlo, doporučujeme se vybavit některým z určovacích klíčů. Děti mají rády hravé vějířky z LIPKY nebo z Národního parku Šumava
DOPORUČUJEME si pořídit i krásný určovací klíč BROUCI od nakladatelství Bylo nebylo. Klíč má nádherné ilustrace, pevné kartičky a karabinku k zachycení např. na batoh, aby byl rychle po ruce. Počet i výběr druhů je skvělý pro začínající hmyzí badatele. Objednat můžete v nakladatelství Bylo Nebylo, které je plné krásných knih – VYBÍREJTE zde.
Vyrobte si svůj vlastní určovací klíč na poznávání breberek. Stačí sehnat pexeso z hmyzí říše a rozstříhat ho. Jednu sadu obrázků proděravět (v rohu každé kartičky) a vše spojit provázkem či stužkou do jednoho vějíře. Pak už jen stačí vyrazit ven a určovat.
Pexeso s hmyzáky lze koupit cca za 25,- v papírnictví (např. ZDE)
Například balíček 50 KARET HMYZU A PAVOUKŮ nebo MOTÝLŮ nebo další skládačky ze světa breberek.
Vývojové fáze z života hmyzáků si můžete snadno vyrobit. Stačí si sesbírat ploché kamínky a pastelkami či fixem domalovat jednotlivé fáze života breberek. Z druhé strany můžete barevně označit, které kameny patří k sobě.
Pokud ho hledáte, doporučujeme navštívit e-shop Chaloupek.
Mnoho hmyzích materiálů a her do zahrady, najdete i na e-shopu LIPKY
Pokud vás láká i pohled na breberky ve spojení s krajinou, doporučujeme pracovní listy ŽIVOT V KRAJINĚ nebo Vyhmyzovánky – vystřihovánky 5 druhů hmyzu a další. Vše najdete v e-shopu SEVER
Vydala DIVIZNA LIBEREC
Rozhodně si nenechte ujít nově vydané určovací klíče bezobratlých na téma PŮDA, VODA, LOUKA a další badatelské pomůcky do terénu od Rezekvítku
Inspirace pro ty, kteří se chtějí začíst do příběhů, pohádek nebo určovat a poznávat:
Například: Mrňouskové, Mrňouskové 2, MIKROKOSMOS, Broučci, Ferda mravenec, Pan Včelka, Mravenec Z, Život Brouka, Mravenčí polepšovna, Včelka Mája, Koulelo se jablíčko, Zvonilka, Maková panenka a motýl Emanuel.
Na webu Jděte ven na vás čekají vyzkoušené hry plné hmyzích nápadů. Zahrajte si spolu venku například hry:
Z květu na květ
Tunelování povoleno
Na průzkumu v mraveništi
Motýlí magie
Mikrovýlet a další
Více her najdete na https://jdeteven.cz/cz/hry
Nápady a doporučení co na výlet do terénu, hledejde ZDE.
Nápady pro aktivní rodiny, které baví si hrát, najdete na PESLERI.
Rozbzučené MATERIÁLY Z UČÍME SE VENKU-jsou volně ke stažení na www.ucimesevenku.cz/stahuji. Například v metodice Laboratoř I si můžete stáhnout lekce i pracovní listy s půdními a vodními hmyzáky nebo v metodice Ateliér na vás čeká tvoření plné motýlích barev
Skvělé materiály od Národního parku České Švýcarsko, zdarma ke stažení na – https://www.npcs.cz/evvopublikace
Hmyzí vystřihovánka –poskládejte si vlastní atlas
Pracovní listy Ze života hmyzu
Vše ke stažení na webu https://www.npcs.cz/evvopublikace
Nezapomeňte si stáhnout i autorské řešení pracovních listů Ze života hmyzu
Publikace od NP České Švýcarsko, volně ke stažení
Safari za domem – jak proměnit svou zahradu v místo plné života
KNÍŽKY
HRY
APLIKACE
FILMY
URČOVACÍ KLÍČE
POHÁDKY
Těšíme se na vyprávění v komentářích nebo uzavřené skupině UČÍME SE A HRAJEME SI VENKU na Facebooku
Báječné rozbzučené léto,
přeje celý tým Učíme se venku!
Díky, že vás to s dětmi láká ven.