APLIKACE, KTERÉ TÁHNOU VEN

Někdy je těžké odtrhnout děti od obrazovek, a to i například ve škole o přestávkách. Mobil, tablet, počítač jsou pro děti někdy až moc přitažlivé. Existují aplikace, které mají pro děti přínos? Jsou apky, které nás vytáhnou ven? Se Zdeňkou Černou (z projektu Hrajeme si chytře) jsme si připravili první výběr aplikací, které mohou podpořit malé badatele. Tentokrát na téma PTÁCI. Po přehledu „ptačích aplikací“ si přečtěte i rozhovor se Zdeňkou. Dozvíte se, proč se rozhodla „poznat nepřítele“, jak aplikace testuje a hodnotí ,a navíc vše sdílí na webu pro ostatní rodiče a učitele.

PRO ZAČÁTEČNÍKY:
Hlasy ptáků  Seznam nejběžnějších ptačích druhů v ČR. K jednotlivým druhům nabízí fotografie, texty a zvuky. Pro základní přehled jednoduchá, rychlá aplikace, jen je třeba déle listovat v seznamu a znát název druhu.
Atlas Ptáčkaře FREE  Jednoduchá, základní aplikace. Varianta zdarma pro vyzkoušení obsahuje 60 nejběžnějších druhů rozdělených podle míst, kde žijí (město, vesnice, voda, pole a louky, les, hory atd.). Zvuky jsou jen v placené verzi.
Zvuky českých zvířat  Hlasy a zvuky nejen ptáků pro nejmenší (fotky nejběžnějších zvířat, zvuky a názvy + možnost kvízu).

PRO ZKUŠENÉ:
Ornithopedia Europe  Aplikace pro hledání ptáků podle jména a poslouchání zvuků z mezinárodní databáze.
Avif Mobile  Aplikace od ČSO slouží jako nepostradatelný pomocník pro zapisování dat a pozorování z terénu. K pozorování lze přiřadit i fotku.
eBird  Obdobná aplikace pro celosvětové použití.
Bird ID  Aplikace pro určování ptáků, ke které je potřeba se přihlásit (je v angličtině, podporuje i češtinu, ne však všechny české názvy).
(velmi podobná aplikace Merlin Bird ID)
Audio Recorder  Aplikace pro nahrávání (nejen ptačích)zvuků.

HRAVÉ APLIKACE:
Evropští Ptáci Zní – Kvíz a průvodce  Naučíte se určovat zvuky ptáků.
Ptačí zpěv  Nabídněte dětem hravou variantu, jak potrénovat svou schopnost rozpoznat ptačí zvuky.nainstalujte si různé ptačí písně pro vyzvánění, budík či alarm.


APLIKACE DO TŘÍDY
Když se vám změní plány, a nemůžete ven, vyzkoušejte poslech a znalosti ve třídě pomocí skvěle zpívajícího interaktivního (norského) plakátu, nebo skrze videa z pořadu ČT Déčko Frnk z hnízda, případně Českého rozhlasu – Hlas pro tento den. Děti baví i on-line hra na hlasy nebo názvy Poznáváme hlasy ptáků.

Lekce, pracovní listy a hry s ptačí tématikou na Učíme se venku najdete zde.

1. Co je při vybírání aplikací a digitálních dětských her nejtěžší?

Mám to podobně jako většina rodičů, největší problém je jejich množství a nejistá kvalita. Výběr pak zabere ohromné množství času, pokud nechcete, aby vaše dítě hrálo kde co.

Já navíc musím být přesvědčena o tom, že má aplikace nějaký další rozměr než „pouhé“ hraní na tabletu. Aplikací, které by nabízely dětem kvalitní edukativní obsah, není zas takové množství, jak by se při pohledu na Google obchod mohlo zdát.

Při výběru začínám tématy, která mého syna zrovna zajímají. U vybrané aplikace udělám krátkou kontrolu. Na první pohled člověk hned vidí, zda tam není příliš rušivých elementů například v grafice nebo ve zvukovém doprovodu, a taky samozřejmě reklam. Pokud taková aplikace podporuje určité kompetence, které já-rodič považuji za důležité, tak ji synovi nabídnu. Během chvíle vidím, jestli jsem se trefila.

2. Jaké apky a hry ven jsou nejoblíbenější pro vás? A jaké pro vaše děti?

Já osobně herní aplikace moc nepoužívám. Venku pak jako asi většina lidí používám Google Maps k orientaci, případně audiotéku k poslechu čtených knih. Z méně častých aplikací mám moc ráda Skymap, která ukazuje a pojmenovává souhvězdí na noční obloze. To plyne z toho, že jsem jako malá měla vždy velké problémy nalézt Malý vůz a s touto aplikací je to úchvatně snadné. Uživatel se taky dozví, kde svítí planeta a kde hvězda a další zajímavosti z vesmíru.

Můj syn zatím hraje nejraději Tam a sem s myšákem, což je edukativní hra na rozvoj logického myšlení. Z pohledu rodiče oceňuji, že můžete nastavit dobu hraní a myšák se s dítětem rozloučí například po  dvaceti minutách. Jako rodič se tak vyvaruji smlouvání o délku hraní. Venku se pak můžete ke hře vrátit a nechávat dítě řešit podobné logické úlohy jako ve hře, ale vystavěné například z kamínků a větviček.3. Jsou aplikace a hry, které mohou pomoci učitelům či rodičům motivovat děti k chození ven?

Určitě existují, ale z pohledu rodiče i pedagoga je třeba mít alespoň trochu vztah k technologiím. To bývá někdy problém. Navíc celá řada zajímavých aplikací nefunguje offline. Učitelé ze základních škol pravděpodobně budou znát řadu elektronických měřících přístrojů, jejichž výstupy můžete zpracovávat na tabletu. Takové měření může děti možná víc bavit, než třeba použití obyčejného teploměru. Zajímavé ale je, že když jsme v rámci jednoho projektu u dětí zjišťovali, jaká aktivita je více ve výuce bavila a měly na výběr z práce na tabletu a práce s mikroskopem, pak výrazně „vyhrál“ mikroskop. Zdá se, že reálná činnost stále ještě vede.


Pokud jste učitel a nechcete se hned hrnout do složitých aplikací, můžete využít ve výuce třeba Google Maps jako motivační prvek. Do mapy můžete zadat místa – body, na kterých děti naleznou reálné úkoly. Do telefonu můžete také nachystat třeba části fotek z míst, která s dětmi navštívíte. Děti pak musí hledat místo či objekt na fotografii a poznat, co je na ní vlastně vyobrazeno. Jsou tak více vedeny ke sledování bezprostředního okolí a zamezí se možnosti zneužívání technologie například ke kontrole sociálních sítí. Obsah takového putování vytvoříte dle cílů vaší výuky. Je možné je využít nejen v přírodopise, ale také v dějepise, občanské výuce nebo i matematice.


Jelikož jsem vystudovaná ekoložka, tak mám zmapované také aplikace, které nabízí určování rostlin a živočichů. Ty mám ráda při sobě, protože určit si, co jsme zrovna venku viděli, chytili nebo slyšeli, baví mě i mé děti.

4. A jsou aplikace a hry, které navíc venku pomáhají dětem se učit, objevovat, porozumět?

Při používání aplikací venku se většinou vyhýbám herním aplikacím. Nevnímám jako vhodné hrát je venku, a to i kvůli často ostrému světlu, které nám znemožňuje vidět dobře na obrazovku. Z pohledu objevování si možná překvapivě můžete stáhnout do telefonu například lupu, a nemusíte ji brát s sebou ven fyzicky.

Můžete udělat výlet zajímavější tím, že budete telefonem fotit a doma nechat děti fotky upravovat. Podpoříte tak nejen dovednosti práce s tabletem či počítačem, ale také určitou kreativitu a soustředění. Já sama jsem aktuálně zvědavá také na novou rozšířenou verzi Hravouky, jejíž tištěná verze nás s dětmi zaujala.5. Brzy tu bude jaro, ideální čas pro zaposlouchání se do hlasů ptáků. Jsou aplikace, které nám mohou pomoct?
My jsme skončili u aplikace Ornithopedia Europe. Jedná se o encyklopedii ptáků s fotografií a místem výskytu. Za mě je velmi užitečné, že aplikace nabízí také možnost poslechnout si nahrávky druhů ptáků z mezinárodní databáze https://www.xeno-canto.org/. S dětmi je také možné nahrávat zpěv ptáků a danou databázi plnit, což je za mě hezká aktivita. K tomu se pak hodí mít v telefonu možnost nahrávání třeba aplikaci Audio record


(foto archiv Hrajeme si chytře)

6. Jak to vše vůbec začalo? Proč jste se rozhodli věnovat tolik svého času a energie průzkumu her a aplikací pro děti (a navíc vše sdílíte s ostatními rodiči a zájemci na webu www.hrajemesichytre.cz)? 

U mě vše začalo z pozice „poznej svého nepřítele“, jelikož jsem se dlouho pohybovala v oblasti environmentálního vzdělávání a netěšilo mě, že děti pořád něco řeší na telefonu. Tak jsem si řekla, že by bylo dobré poznat, zda telefon můžeme použít ve výuce jako nástroj k motivaci něco se naučit a být venku v přírodě.

Začala jsem se o téma zajímat, což vedlo i k půlroční stáži v environmentálním centru Schubz v Německu. Zde jsem našla inspiraci a seznámila se s tím, jak mobilní technologie využívat ve vzdělávání. Také se ukázalo, že lze děti snáz dostat ven, obzvlášť když jim nabídneme nějaký druh geolokační hry, případně půjdeme hledat kešky.

Poté, co se mi narodily děti, se moje pozornost přesunula k aplikacím pro nejmenší. Jelikož jsme společně s kamarádkou Michaelou zjistily, že informací existuje poskrovnu, začaly jsme psát i na web. Skrze něj informujeme o kvalitních edukativních aplikacích a píšeme zde články o rizicích a přínosech technologií pro naše děti.

Doporučujeme k přečtení z webu Hrajeme si chytře:
– pro ptačí téma článek
– inspiraci pod střechu S obrazovkou o přírodě. Aneb…když nejde jít ven.
– nejen pro děti: TEST: nejste závislí na vlastním mobilu?
– k porovnání článek: Dodržují školáci odborná doporučení o zdravém způsobu života? A jak tyto fenomény ovlivňují jejich kognitivní vývoj?
– článek Aplikace na houby
článek: 5 vědeckých studií, které byste měli znát předtím, než dětem představíte tablet
– článek: Jsou technologie opravdu zlé?

Za rozhovor i spolupráci s hledáním „ptačích aplikací“ děkujeme Zdeňce Černé z Hrajeme si chytře, kde najdete mnoho dalších tipů a rad při výběru dětských digitálních her a aplikací.

UČÍME se VENKU. Spojujeme učitele, rodiče i odborníky. Podporujeme hru a učení venku jako předpoklad zdravého rozvoje dětí. Seznamte se s týmem tady>> nebo nahlédněte PROČ učit venku>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů