.

 

 

 

 

 

 

 

SPOLU VEN

ONLINE KURZ,
díky kterému vás to všechny bude venku bavit.

 

MŮJ PLÁN

NAŠE REALITA

STÁVÁ SE VÁM NĚKDY, …

... že vidíte na internetu skvělé nápady, ale realita venku je jiná?

 

... že už už vyrážíte ven, ale najednou se některé z dětí "zasekne"?

 

... že každé z dětí chce venku jinou hru, jiné místo a z vás se stává rozhodčí?

 

... že se tak moc snažíte, aby byly venku všichni spokojení, že zapomenete na sebe?

CHCETE …

... víc než jen zásobu her ven?

 

... aby čas venku bavil děti i vás?

 

... konkrétní tipy, jak porozumět potřebám dětí i svým vlastním při výpravách ven?

PAK JE KURZ PRÁVĚ PRO VÁS!

Online kurz je otevřen pro všechny, které to láká s dětmi ven. Především pro rodičeprůvodce dětí, kteří se chtějí vyhnout častým neshodám při výpravách s dětmi ven.

PŘIHLAŠOVÁNÍ BYLO UKONČENO.
Další běh kurzu proběhne na jaře 2022.

DÍKY KURZU ZÍSKÁTE

 

Porozumění POTŘEBÁM DĚTÍ

Hlubší pochopení odlišných potřeb u dětí i nás velkých je zásadní pro vyřešení řady zádrhelů... nejen při výletech ven.

100stránkového PRŮVODCE

Čeká na vás příručka Průvodce společným časem venku. Všechny stránky, rady a hry vám budou oporou i po skončení kurzu.

Čas se zastavit a DÍVAT SE

Získáte příležitost se zastavit, zamyslet a najít vlastní řešení. Ukážeme vám, jak se dívat.

ZKUŠENOSTI odborníků

Průvodce vznikl díky spolupráci zkušených rodičů, lektorů, dětí a psychologů. Tento různorodý tým vás bude celým kurzem provázet.

PODPORU a sdílení v komunitě

Během kurz vznikne UZAVŘENÁ FB skupina, kde bude možné sdílet své rady, otázky a nápady.

PŘÍSTUP i po skončení kurzu

Všechny materiály budete mít dostupné do konce prázdnin. Kurz můžete projít vlastním tempem a kdykoliv se k němu vracet.

JEN PRO RODIČE?

Často se nás ptáte, zda je kurz vhodný i pro učitele, vychovatele, asistenty, vedoucí a průvodce dětí.
Odpovědi z praxe najdete níže, v referencích
účastníků z podzimního kurzu.

 

Kurz je otevřen VŠEM, koho láká porozumět víc svým i dětským potřebám a vyrazit ven. 

 

PRO KOHO KURZ NENÍ?

Pro ty, kteří chtějí jen sadu nápadů a her na ven s dětmi. Získáte řadu her jako bonus, není to ale hlavní náplní kurzu.

Pro ty, kteří chtějí univerzální návod, který funguje pro všechny. Naopak díky kurzu si poskládáte a otestujete svůj způsob, jak si opravdu užít společný čas s dětmi venku.

Pro ty, kteří potřebují akreditaci MŠMT. Tu zatím nemáme. Můžeme vám vytvořit osvědčení o absolvování kurzu.

 

POKUD NECHCETE JEN NÁVODY,
ALE NAJÍT SVOU VLASTNÍ CESTU VEN

 

WEBINÁŘ o kurzu ZDARMA

CHCETE SE O KURZU DOZVĚDĚT VÍC? 

Nahlédněte pod pokličku.
Podívejte se na záznam webináře.
Zjistěte, co na vás čeká ve 4 týdnech kurzu.
Poznejte průvodkyně Šárku a Justinu i hosty kurzu

Webinář proběhl v úterý 20. 4. 2021
Po přihlášení získáte přístup k záznamu z webináře. 

Právě připravujeme sestřich z webináře, brzy bude dostupný.

PODROBNOSTI O KURZU

 

Kurz poběží celý měsíc. Začneme 11. května a skončíme 11. června.

Každý týden se otevře nový krok. Upozornění vám přijde e-mailem.

Je jen na vás, kdy, jak rychle a jako hluboko se do kroků ponoříte.

Všechny materiály budete mít stále po ruce. Přístup ke kurzu vám zůstane do konce prázdnin.

MUSÍM BÝT V KONKRÉTNÍ ČAS U POČÍTAČE?

Není žádný konkrétní čas, kdy musíte být na internetu či u počítače nebo mobilního telefonu. Kurz můžete studovat kdykoliv dle svých potřeb a možností. Každý týden se otevře nový krok kurzu a je jen na vás, kdy si během daného týdne krok projdete. K předchozím krokům se můžete kdykoliv vrátit.

 

CO PŘESNĚ MĚ V KURZU ČEKÁ?

1. TÝDEN
PROČ A JAK SE DÍVAT

2. TÝDEN
VROZENÉ POTŘEBY

3. TÝDEN
SPOLU VENKU

4. TÝDEN
HRY, KTERÉ NABÍZÍ VÍC

BONUSY:

FB SKUPINA
JEN PRO ÚČASTNÍKY 

 Krom Justiny a Šárky se můžete těšit i na zkušenosti a podporu od Veroniky Peslerové.

 PRŮVODCE
100 STRAN INSPIRACE

VÝZVY VEN
NA CELÝ ROK

 

MÍSTA,
KTERÁ NABÍZÍ VÍC

 Kam vyrazit, aby místo lákalo různé členy naší výletní skupiny? Objevíme, co jsme zatím přehlíželi.

JAK HODNOTÍ KURZ ÚČASTNÍCI

aneb 10 pohledů z praxe

"Průvodce se líbí i dětem. Přestože častěji sáhnou po mnohem barevnějších obrázcích, sáhly po průvodci hned při prvním setkání. Díky kurzu jsem se poprvé zamýšlela nad vrozenými potřebami dětí, a ještě více poprvé nad svými potřebami. Zároveň dává nabídku konkrétních nenáročných her při pobytu venku. Děkuji za možnost si kurzem projít a používat průvodce i nadále."
Martina Zakopalováwww.zs.tlumacov.cz
"Tohle jsem nečekala. Přihlásila jsem se a čekala trochu té inspirace. Účast v kurzu ale o dalších pár kroků změnila můj pohled na naše venkovní aktivity, na potřeby dětí i mě samotné. Předtím jsme se často "zasekávali" už v předsíni. Skvěle zamířenými otázkami lektorek jsem byla podpořena v pozorování nás všech jako skupiny i jednotlivců. Mohla jsem si lépe uvědomit, kdo co potřebuje, abychom se mohli v klidu vypravit a strávit příjemný čas venku. Jedinečný pro mě je i seznam her a činností podle typu dítěte, s tím jsem se předtím nikdy nesetkala. Také jsem si mohla díky kurzu uvědomit, proč mě samotné někdy je a někdy není venku dobře, a co by pomohlo to zlepšit. Myslím, že od doby kurzu všichni doma cítíme patrnou změnu. Také už se těším, až budu moci poznatky z něj využít při vyučování přírodovědy. Moc se mi líbí i grafika průvodce. Jemná a hravá. Kurz a průvodce je opravdu velkým startérem ke svobodné a radostné hře dětí. Moc díky za vše!"
Kamila Brotánková www.hlinenakuchyn.com
"Myslela jsem, že se nedozvím nic nového, ale to se nenaplnilo. Téma vrozených potřeb pro mě nebylo nové, ale popsaly jste to tak, že to krásně zaklaplo a já nad dcerkami a taky sama nad sebou najednou přemýšlela a přemýšlím jinak, a přináší to ovoce. Dala jsem si prostor a čas děti opravdu vědomě pozorovat. Kromě rodičů, kteří mají malé děti, bych kurz doporučila i učitelkám či průvodkyním dětí nejen v mateřských školách."
Zuzana Poláková Mardešićováwww.skoladavinci.cz
"Průvodce společným časem venku mi přinesl nový pohled na mé děti a jejich potřeby. Myslím, že jsem díky němu dokázala lépe porozumět a snad i respektovat, že jsou každý jiný a že venku (i doma) potřebují jiné tipy aktivit. Stejně tak jsem měla příležitost zamýšlet se nad tím, jaké jsou mé potřeby a jaké aktivity vyhovují mně. Sladit několik různých bytostí dohromady je samozřejmě stále trochu oříšek, ale průvodce obsahuje odkazy na velkou spoustu venkovních aktivit, které v tom mohou pomoci. A musím říct, že celá práce s průvodcem byla dobrodružná a dost mě bavila. Určitě doporučuji průvodce vyzkoušet a ponořit se do dobrodružství objevování jedinečných povah vašich dětí."
Lenka Daňková
"Na kurz jsem se přihlásila jako máma 3 dětí (2, 5, 7) i jako průvodkyně dětí z lesního klubu, který pořádá náš spolek. Jsem zvyklá trávit s dětmi hodně času venku, vnímám rozdílné potřeby a očekávání, se kterými do terénu vycházíme. Zaujala mě možnost prozkoumat bytí v přírodě v souvislosti s teorií typů. Kurz mi skutečně odkryl toto propojení. Každý týden jsem se těšila, co nového objevím, jakou souvislost mi další pozorování sebe i dětí při hře venku přinese. Navíc se mi díky tomuto kurzu povedlo lépe zorientovat v jednotlivých typech a přesněji určit typ svůj i našich dětí. Průvodce společným časem venku je kurz, který moc ráda doporučuji všem rodičům dětí. Sama bych si ho ráda zopakovala, protože i společnost průvodců kurzu a ostatních účastníků byla velmi příjemná a inspirativní."
Veronika Olejníkováwww.kormidlo.org
"Kurz Průvodce společným časem venku vám nabídne jiný pohled na sebe i vaše děti venku. Ukáže vám, že i vás to může venku nadchnout, že není třeba děti stále hlídat, vést, napomínat a řídit každý jejich krok. Kurz vám i dětem dá více svobody, více otevře oči a vy si uvědomíte, že někdy je dobré se jen dívat a pozorovat. Být venku je přirozené, často je to jen o nepohodlnosti dospěláků. Váš kurz mi pomohl porozumět mým vlastním potřebám. Jednou mi jedna maminka říkala, že nejde s dětmi ven, když tam tak prší, že oni jenom skáčou v kalužích a co ona jako tam má dělat? A já jsem jí tehdy říkala, že já osobně bych skákala do kaluží s nimi! Uvědomila jsem si, že i já si venku "musím najít svou hru". Děti i já jsme typ: TADY A TEĎ :-), někdy to u nás vypadá bláznivě, ale nás to hrozně baví. Kurz je bezva, otevře se vám jiný úhel pohledu na společný čas venku."
Marlenka, Metůdek a Míša Baťovi
"Průvodce společným časem venku je opravdu skvělý, praktický a originální kurz: dala jsem si do spojitosti spoustu věcí a pochopila, proč syn někdy potřebuje mou plnou účast na aktivitách venku, jak to souvisí s jeho osobnostním typem, jak k tomu uzpůsobit má očekávaní a přístup. Dostala jsem plno praktických rad, nápadů na hry venku, které jsou jednoduché, ale přitom krásné a oba si je užíváme. Průvodce je nabity příklady, fotkami, návody, seznamem her podle ročních období, a slouží opravdu jako taková malá encyklopedie, co dělat s dětmi venku. Kurz vřele doporučuji a moc děkuji týmu Jdeteven.cz za nádhernou iniciativu!"
Jana Přidalová
"Na kurzu mě bavilo, že je stručný. Jeden den, jedna stránečka textu a už mi v hlavě běží úkoly; a nepošle/neodemkne se jich nikdy víc najednou. Obzvlášť krásná je kapitola o osmi divech bláta, už kvůli ní budu metodiku každému doporučovat. Je to výborný materiál pro rodiče či prarodiče malých dětí, kteří tuší, že by chtěli být víc venku a nevědí, kudy do toho."
Adéla Hronová Hamplová
"Z Průvodce společným časem venku i ze souvisejícího kurzu jsem byla opravdu nadšená. Je krásně zpracovaný, logicky strukturovaný, má kouzelné ilustrace, dobře se v něm orientuje podle barevného členění, a hlavně se moc hezky čte. Nejvíce mě ale nadchla jeho samotná myšlenka – propojení času stráveného venku s teorií typů – ta je jednoduše geniální. O teorii typů jsem už něco málo věděla, ale až tohle její přenesení pouze na určitou část dne trávenou venku mi pomohlo vidět věci, které jsem doma vidět nedokázala. Prostřednictvím poznámek z pozorování mě Průvodce navedl k potřebám, které by syn mohl mít. Nosím Průvodce od té doby v batohu a je pro nás se synem úžasnou inspirací ve chvílích, kdy nás zrovna nic nenapadá, nebo kdy naopak chceme jen vyzkoušet něco nového. A myslím, že ještě více může pomoci rodičům s více dětmi nebo průvodcům v dětských skupinách, protože ukazuje, jak lze skloubit různé potřeby dětí a že i jedno místo dokáže nabídnout spoustu různých možností ke hře. Moc za takového Průvodce i za možnost být součástí kurzu děkuji, nám se synem opravdu pomohl."
Olga Mendlová
"Nadšení, nadšení. Čekala jsem, že to bude moc prima, ale bylo to famózní. Je to hodně promyšlené. Přestože mám s pobytem venku i teorií typů zkušenosti, tohle spojení mě moc bavilo a dozvěděla jsem se spoustu nového. Postupné odhalování a rozkrývání jednotlivých poznání na základě pozorovacích archů je moc prima. Čte se to jako detektivka. Až do velkého finále! Kurz doporučuji každému, kdo má děti a rád by s nimi trávil víc času venku, ale z nějakého důvodu to nejde. Nechce se rodičům či dětem, nebaví je to. A taky těm, kteří sice venku čas tráví, ale mají pocit, že nejsou oni sami (či děti) spokojení, odchody ven jsou náročné apod."
Veronika Peslerováwww.pesleri.blogspot.com

KDO VÁS KURZEM PROVEDE?

ŠÁRKA DOLEŽALOVÁ KŘEPELKOVÁ

Přestože vystudovala speciální biologii se zaměřením na ekotoxikologii a environmentální studia, vždycky ji to táhlo k pedagogice a psychologii. I proto se v rámci doktorského studia Ekopsychologie věnuje otázce, co dětem přináší kontakt s přírodou a proč by v ní měly trávit více času. V TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú. pracuje od roku 2020 pro Učíme se venku, kde podporuje učitele a průvodce dětí na jejich společné cestě ven.

Už více než deset let je lektorkou zážitkové pedagogiky v Prázdninové škole Lipnice. Vytváří hry a metodiky pro děti i dospělé, ze kterých čerpají zkušenosti a poznatky využitelné v reálném životě. V projektu Buď svá podporuje mladé dívky a ženy na cestě do ženského světa. Zároveň vytváří prostor pro ženské kruhy, původní tradice spojené s přírodou a kouzlí s bylinkami jako Tvůrkyně života.

Nedokáže dělat jen jednu věc, všechny její oblasti ale propojuje příroda jako nekonečný prostor pro sebepoznání a překonávání výzev, ideálně s batohem na zádech.

JUSTINA DANIŠOVÁ

Původně je sice učitelka geologie a biologie, ale víc než kameny teď řeší publikace pro děti, metodiky pro učitele a lektoruje semináře pro rodiče, pedagogy a další průvodce dětí. Tvoří aktivity pro weby ucimesevenku.cz, badatele.cz a jdeteven.cz. Ve TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú. pracuje od roku 2003 a postupně ji to od vzdělávání dětí v terénu posunulo k vzdělávání učitelů, lektorů a průvodců dětí.

Se svou rodinou tvoří web svobodnahra.cz, který se snaží ukázat jak zásadní a důležitá je zdánlivě obyčejná dětská hra. V roce 2020 vydala se svým mužem Petrem knihu Svobodná hra – Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti.  Doma si s dětmi víc hraje, než se učí, a po nocích píše články do časopisů a na blogy. Potkat se můžeme například každý měsíc na stránkách Krásného roku.

Často při testování nových lekcí s dětmi objeví něco úplně jiného, než bylo v plánu. Nejraději řádění, bádání a dětskou hru pozoruje přes hledáček foťáku..

HOSTÉ KURZU

ŠÁRKA MIKOVÁ 

VERONIKA PESLEROVÁ

ANDREA TLÁSKALOVÁ

MARTIN KŘÍŽ

Šárka není jen tak obyčejná psycholožka. Pomáhá dětem i dospělým objevit své vrozené potřeby, silné stránky i pochopit to, jak různí jsme a jak se vzájemně doplňovat a obohacovat.

Důležitý člen týmu, který tvořil  Průvodce společným časem venku. Šárka radí rodinám, realizuje rozvojové programy pro školy, firmy a neziskové organizace. Prostřednictvím Teorie typů umožňuje lidem stavět sebeúctu na vrozených vlohách.  Je autorkou knih „Nejsou stejné:  Jak díky Teorii typů porozumět dětem i sami sobě“ a „Ani mámy Nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít“. Venku ráda píše texty, sportuje nebo tráví čas dlouhými procházkami. Více o Šárce na teorietypu.cz.

Veronika je velká inspirace nejen pro chození ven a výlety po celé ČR s velkou, různorodou a akční tlupou dětí kolem sebe. Na jejím blogu najdete moře nápadů, co objevovat a tvořit s dětmi.

Je také knihovnice a náruživá čtenářka, lektorka, líná zahradnice, máma čtyř dětí ve věku dvou až dvanáct let a učitelka nejstarších dětí v domácím vzdělávání. Je ráda venku, nejlépe s celou rodinou. Miluje vítr ve vlasech, borovice, lesní jahody, chození bosky, vůni hlíny po dešti, tvoření, podzimní barvy, hory, skály, kořeny a kameny, knihy a celou tu rodinnou partu kolem sebe.  Autorka inspiračního blogu: pesleri.blogspot.com.

Andrea je zástupce výjimečných pedagogů, kteří nejen při hraní a učení venku umí střídat různorodé styly výuky, tak aby naplnili odlišné potřeby žáků a studentů. Děti v její třídě opravdu vyrostou.  

Neuvěřitelně aktivní a všestranná paní učitelka na ZŠ J. V. Sládka ve Zbirohu. Jak říká: „Moje cesta k učení venku byla přirozená. I když jsem městské panelákové dítě, příroda mě vždy lákala. Přirozeně jsem se tu naučila nejen spoustu věcí o přírodě, ale při vyjížďkách na koních se mi nejlépe učila i slovíčka, vzorečky, básničky. Od přírody jsem se naučila i mnohé o sobě. To všechno bych ráda zprostředkovala i dětem."

Martin je muž činu a terénu. Jeho venkovní hry, tábory či semináře jen tak nezapomenete. Pro akci venku dokáže "strhnout" téměř kohokoliv. Jeho nadšení pro hraní a bádání venku nakazí i vás.

Vedoucí pobytového ekocentra Chaloupky Kněžice. Pobytu dětí venku v přírodě se věnuje celý život, ať už dobrovolně jako vedoucí oddílu, táborů, šéf dětské organizace a nebo profesionálně jako vedoucí ekocentra. Vzdělává učitele skrze skvělé semináře a píše metodiky, které pomáhají učitelům i oddílovým vedoucím učit v zahradě a v přírodě. Tvoří výukové programy pro děti a snaží se všemi prostředky motivovat učitele, aby vyšli s dětmi ven do přírody a učili se s nimi venku.

online kurz

SPOLU VEN

Hodnota kurzu je 2 500,-.

Cena měsíčního kurzu je díky podpoře našich partnerů 888,-
nebo 35 EUR
.

 

Další kurz proběhne na jaře 2022.

 

 

Přihlašování končí 4. května 2021.

 

Zbývá:

MÁTE OTÁZKY?

Napište na: jdeteven@terezanet.cz

Volejte na: 704 432 008 (po-pá, 9 -17h)

KURZ V ČÍSLECH:

 

0
STRAN PRŮVODCE
0
TÝDNY
0
HER A VÝZEV VEN
0
CHUŤ VEN

 

TĚŠÍME SE NA SPOLEČNÝ ČAS V KURZU!