KONTAKT

 

E-MAIL

tym@ucimesevenku.cz

TELEFON

+420 723 234 028
0
ÚČASTNÍKŮ ON-LINE KURZU
0
SLEDUJÍCÍCH NA FACEBOOKU
0
ČLENŮ FB SKUPINY
0
SLEDUJÍCÍCH NA INSTAGRAMU
0
ZAPOJENÝCH ORGANIZACÍCH

ZAKLÁDAJÍCÍ ORGANIZACE

UČÍME se VENKU spojuje mnoho organizací. Kdo to ale celé spískal?

V TEREZE věříme, že velké změny začínají od nejmenších. Vzděláváme už přes 90 000 dětí, aby tvořily společnost přátelskou k přírodě. 

Chaloupky, o.p.s. se dlouhodobě zabývají výukou venku, mimo jiné s důrazem na využití školních zahrad.

Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání je jedna z největších a nejstarších organizací v ČR které se věnují EVVO.

 PARTNERSKÉ INSTITUCE

Tyto instituce podporují učení venku. Děkujeme!

 PODPOROVATELÉ

 SPOLUPRACUJÍCÍ ORGANIZACE

Společně dokážeme více než sami. Jedou v tom spolu s námi:

TÝM UČÍME se VENKU:

Seznamte se s týmem, který vše dává dohromady:

Martin Kříž

vedoucí pobytového ekocentra Chaloupky Kněžice
Pobytu dětí venku v přírodě se věnuji celý život, ať už dobrovolně jako vedoucí oddílu, táborů, šéf dětské organizace a nebo profesionálně jako vedoucí ekocentra. Vzdělávám kantory a píšu metodiky, které pomáhají učitelům i oddílovým vedoucím učit a vzdělávat se v zahradě a v přírodě. Tvořím výukové programy pro děti a snažím se všemi prostředky motivovat učitele, aby vyšli s dětmi ven do přírody a učili se s nimi venku.

Justina Danišová

metodička v TEREZE, autorka www.svobodnahra.cz
Pozorování dětí při jejich objevech, hrách a učení venku mi dává každý den důkazy, jak ohromná příležitost pro rozvoj studentů, malých dětí i nás učitelů, nabízí nejen příroda, ale také centra měst plné domů, architektury i nové městské divočiny. To vše jsou učebny, které startují u dětí víc zájmu, otázek i vnitřní motivace. “Nature is not a place to visit. It is home.” Gary Snyder

Šárka Doležalová Křepelková

metodička v TEREZE
Bytí v přírodě je pro mě přirozenou součástí lidského života. Já přírodu vyhledávám už od dětství – jak sama, tak při neformálním vzdělávání dětí i dospělých. Děti jsou v přírodě spokojené, mají násobně více různorodých podnětů, příroda je ideálním prostředím pro jejich učení a rozvoj. V rámci PhD. studia ekopsychologie se zabývám otázkou, co dětem bytí venku v přírodě přináší, a přijde mi důležité tyto poznatky převádět do praxe. Ráda bych dospěla do bodu, kdy bude normální, že děti tráví většinu svého času venku.

Tereza Boháčová

metodička v TEREZE
S dětmi do přírody vyrážím pravidelně už několik let – v turistickém oddíle a v rámci ekologických kroužků. Baví mě pozorovat, jak jsou přírodou pohlceny, jaké mají venku nápady, jak přirozeně získávají mnoho dovedností a znalostí nejenom o přírodě. Přála bych si, aby toto zažívaly i děti, které do turistických oddílů či ekologických kroužků nechodí. Chci podporovat učitele a pomoci jim získat jistotu, že přenášení výuky ven má smysl.

Anna Fischerová

metodička v TEREZE
V rámci studia environmentalistiky na vysoké škole jsme jezdili na spousty exkurzí a výjezdů. Dnes vidím, jak hluboký vliv to na nás mělo a vím, že nadšení a angažovanost jsme nezískali ani tak v posluchárnách a seminárních místnostech, ale venku při terénní výuce. Přála bych si, aby to dnešní děti mohly zažívat už od mala a učení venku se stalo přirozenou součástí vzdělávání. Příroda se dnešním dětem ze života pomalu vytrácí a osobní kontakt je nenahraditelný. Věřím, že učením se venku pomáháme další generaci získat nový pohled na svět kolem nás a stát se jeho aktivní součástí.

Adéla Hronová Hamplová

metodička v TEREZE
V mateřské škole mi zakazovali lézt na strom. Mohla jsem si ho leda nakreslit a místo lezení do výšek cvičit správný kotoul na žíněnce. Ve škole jsme si do sešitu kreslili rostlinu rajčete - ve třídě, podle obrázku z knihy. Celé studium na gymnáziu se neslo ve stejném duchu, na vysoké škole mě zachraňovala alespoň vzácná terénní cvičení. Patřím k typu lidí, kteří si své vzdělání potřebují "osahat" více smysly, aby si ho uložili na delší dobu než do příští písemky. Když mě zavřete na půl dne do místnosti s umělým osvětlením a necháte mě tam celou dobu sedět, usnu. Takových dětí je statisticky skoro čtyřicet procent - a já si moc přeju, aby nejen ony mohly poznávat svět napřímo. Třeba vylézt si na vyjmenovanou babyku, a tak už nikdy nezapomenout, jak se píše.

Petr Daniš

ředitel vzdělávacího centra TEREZA
Rád bych přispěl k tomu, aby děti zase běhaly, učily se a objevovaly svět venku. Myšlenka na UČÍME se VENKU ve mně zrála několik let. Když jsem pracoval na knížce "Děti venku v přírodě: ohrožený druh?", potvrdil jsem si, jak moc děti potřebují být venku pro své zdraví i učení. Mluvil jsem o tom s odborníky, učiteli i rodiči a cítil, že mnoho z nich vnímá tuto potřebu dětí, ale nikdo moc neví, jak ji v dnešním světě naplnit. Došlo mi, že mluvit o tom nestačí, že je čas sebrat odvahu a začít něco dělat.

Jiří Vorlíček

metodik Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání
Zjistil jsem, že učitelé zapomněli, jak učit venku v reálném světě. Možná by chtěli učit venku, ale neví, jak na to.  Záleží mi na tom, aby učitelé znovu získali tuto dovednost a přesvědčení, že okolí školy má pro výuku větší potenciál, než školní třída. Lipka, kde pracuji, se snaží prostřednictvím vzdělávání pedagogů vrátit do škol zahrady, praktické činnosti a venkovní výuku.

Chcete se přidat?

Také podporujete učení venku? Napište nám na tym@ucimesevenku.cz .

Nejčtenější články blogu

Sněží? Nebo teprve bude? Rozhodně využijte všestranně použitelné bílé pomůcky až napadají. Vyzkoušejte je, než roztají. Vyrazit…
Celý článek
V tomto článku přinášíme 8 otázek, na které se učitelé i ředitelé škol ptají nejčastěji.  S odpověďmi nám pomohla Mgr.…
Celý článek
Někdy je těžké odtrhnout děti od obrazovek, a to i například ve škole o přestávkách. Mobil, tablet, počítač jsou pro…
Celý článek
Jarní byliny nabízí skvělou příležitost k bádání a hledání vztahů v přírodě. Děti mohou díky pozorování a pár informacím…
Celý článek