Jak lze ve výuce propojit bádání, čtenářskou gramotnost a využití bylinek? Jak můžeme k práci s textem motivovat různě staré žáky? A jak se vyrábí hydrolát? To si účastníci vyzkoušeli v dílně s Monikou Olšákovou.
Dílna Krása pocházející z přírody proběhla v pátek 20. září 2019 na Festivalu terénní výuky. Začala povídáním o tom, jak se vyvíjelo Moničino učení a co ji ovlivnilo (kurz kritického myšlení, Badatelé, Učíme se venku) až po setkání s Lenkou Menšíkovou – odbornicí na přírodní péči. Spolu s Lenkou vytvořily vzdělávací balík Krása pocházející z přírody zaměřený na učení a čtení v přírodě.
Následovala diskuse ve dvojicích o tom, co je pro každého krása z přírody a následné sdílení. Účastníci zmínili inspiraci, harmonii, sílu okamžiku a detailu…
Ze sdílení se vyvinula krátká debata o tom, jestli mají děti vnímání přírody od mala nebo se to musí naučit.
V druhé část dílny jsme se věnovali práci s texty: Lenka Menšíková – Zahrada plná vzpomínek (texty jsou podobné, mají stejného vypravěče, ale jsou upraveny pro různé věkové kategorie a pro různé výukové cíle).
V poslední části dílny jsme vyzkoušeli badatelskou lekci pro 8.-9. třídu. Její popis a materiály ke stažení naleznete v samostatném článku. Lekce probíhala takto:
Součástí dílny byly i ukázky dalších činností, které se dají dělat s využitím bylinek, např. „malování“ na tričko.
Na dílně byla zmíněna také kniha Výroba vlastní kosmetiky autorky Lenky Menšíkové. (Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-2082-6)
Mgr. Monika Olšáková je pedagožkou v ZŠ Janovice, zaměření výuky (Ch, Př, Aj, EnV, Pč), koordinuje na škole mezinárodní program EKOŠKOLA , je lektorkou Kritického myšlení a badatelsky orientovaného učení, vede učitele jako mentor. V letošním ročníku soutěže pro inspirativní pedagogy Global teacher prize ČR obsadila 2. místo.
Lenka Menšíková se před několika lety vydala cestou svého srdce a začala podnikat v alternativní oblasti – péče o pleť přírodní cestou. Ve Frýdku-Místku založila salón RosMarina a své zkušenosti z oblasti přírodní kosmetiky vydala v knize Výroba vlastní kosmetiky. Je propagátorkou učení dětí venku a otevřené spolupráce rodičů a škol.