S HERBADENTEM (nejen) o bylinkách

Rozhovor s majitelem MUDr. Pavlem Smažíkem. Vyprávění o bylinkách a tradiční české značce Herbadent. V článku najdete také nápady na aktivity a tvoření s bylinkami, které vznikly právě díky podpoře Herbadentu.

Vy jste vystudovaný stomatolog, pokud jsem to dobře zjistila. Proč jste se rozhodl opustit stomatologickou praxi a jak jste se dostal k firmě Herbadent?

Ano, já jsem stomatologii vystudoval, ale stomatologickou praxi jsem nikdy neopustil. Nikdy jsem ji totiž vlastně nezačal. V době mé promoce v roce 1990 jsem byl zároveň ještě studentem všeobecného lékařství. Chtěl jsem si vzdělání doplnit tak, abych mohl vykonávat praxi čelistního chirurga a implantologa, obor, který mne nadchl při stáži v Německu. Jenže hned po prázdninách v roce 1990 jsem založil základy toho, co se později stalo Dentamedem, největší českou firmou na dodávky potřeb pro stomatologii, tedy pro zubní ordinace a zubní laboratoře.

Na podzim 1990 pak začala první válka v Zálivu. Proč to říkám? No, vidím to jako dnes: sedím jako student na chodbě interního oddělení Fakultní nemocnice, čekám, až se nás někdo z učitelů „ujme“ a koukám na televizní záběry z Kuvajtu. A čekám už hodinu a nikdo si nás nevšímá, ač už dávno měly běžet stáže. A v tu chvíli mi došlo, že můj čas je drahý, že bytostně nerad čekám a že vlastně mám všechno, co teď potřebuji: stomatologické vzdělání, jazykové vybavení, nápad a možnost tvůrčí práce při budování nového trhu se stomatologickými potřebami a elán a energii. Tak jsem z praktik odešel a už se tam nikdy nevrátil.

Po roce mi z Univerzity napsali, že jsem nesplnil podmínky a studium mi bylo ukončeno. To mi tou dobou už bylo jedno, jen mne mrzelo, že jsem maminku nemohl pozvat na slibovanou druhou promoci 😊 Dentamed se postupně stal největší firmou ve svém oboru v Česku.

Před několika lety do něj vstoupil nový investor a mně se rozvázaly ruce pro další aktivity. Od kamarádů jsem pak vloni v létě odkoupil podíly na Herbadentu, ve kterém jsem se jako „zubař-poradce“ angažoval již dříve a mám k němu tedy velice blízký vztah. A zase mám všechno, co potřebuju: stomatologické vzdělání a možnost něco smysluplného budovat. Nadšení doplnily nabyté zkušenosti, tak snad bude ta směs zase úspěšná.

MUDr. Pavel Smažík (foto: Reportér magazín, Tomáš Binter)

Čím je podle Vás Herbadent výjimečný?

Herbadent je výjimečný vlastně vším: je to česká firma s kořeny v době před 123 lety. Výroba probíhá v Praze na Smíchově, stále ještě ve stejném domě, kde měl zakladatel Dr. Svatek kromě sklepů se sudy na sladové víno a kanceláří i byt. V něm máme kanceláře dnes my 😊.

Původní medicinální maltonová vína se vyrábějí dodnes dle původní receptury a stejně tak je to s recepturou na roztok Herbadent, který se vyrábí dle receptury Dr. Karmazína už přes 60 let. A výjimečné je vlastně i to, že původní staré bylinné receptury bez chemie se dnes staly nejnovějším trendem.

Někdy prostě stačí pár desítek nebo set let počkat, móda se vrací nejen v oblečení. Měl bych ten svůj vztah k čekání přehodnotit. Ale je pravda, že stejně jako ve „vracející se módě“, i Herbadent musí dělat mírné úpravy. A tak na základě původního roztoku Herbadent vznikla celá řada bylinných prostředků pro péči o zdravá ústa. Naše nové kartáčky sice nejsou z původní receptury, ale jejich těla jsou vyrobena z hmoty z rýžové slámy, takže vlastně i kartáčky máme bylinné.

O jaké bylinné výrobky je největší zájem a proč myslíte, že to tak je?

Máme štěstí, že zájem o výrobky Herbadent je rozdělený rovnoměrně. Zubní pasty, zubní gely, ústní vody, ale i bylinná vína a bylinné koupele tvoří poměrně rovnocenné skupiny. Výjimkou je původní bylinný roztok Herbadent, ten nade všemi vyčnívá. Není divu, generacím už pomáhá při aftech, zánětech dásní, ale i jiných potížích se sliznicemi či kůží.

V čem se liší bylinková zubní pasta od běžné?

Těmi bylinami 😊 Zatímco ostatní „herbal“ zubní pasty mají větší či menší, ale většinou menší příměs bylinné složky, naše pasta je z bylinného extraktu vyrobena. To se bohužel projevuje v délce a složitosti výroby (extrakt zraje několik měsíců) a ceně vstupních surovin, a tedy i v ceně. Zájem a pozitivní ohlasy našich zákazníků ale ukazují, že se vyplatí nejen si počkat, ale i za účinnou péči a úspěšný boj proti zánětu si připlatit.

Jak složitý je proces vzniku bylinkové pasty? Je v něm něco, co mohou děti znát třeba z chemie nebo si to mohou ve škole či doma vyzkoušet?

Proces výroby extraktu je vlastně jednoduchý, ale zároveň je citlivý na detaily. Každou ze 7 použitých bylin je třeba macerovat v alkoholu několik týdnů až měsíců a je třeba vědět, kdy kterou přidat, protože každá z nich vyžaduje jinou dobu. Tím, že roztok Herbadent je certifikované léčivo, je také složitý proces schvalování a certifikace surovin, polotovarů i finálních výrobků. A pak je třeba ta trpělivost 😊 Ale každá z použitých bylin, heřmánek, řepík, šalvěj, mochna, máta, fenykl a hřebíček, má léčebné vlastnosti a hojivé účinky i sama o sobě a můžeme je s dětmi prostudovat.

Jaká je Vaše nejoblíbenější bylinka a proč?

Já nerad vyzdvihuji jednu věc. Každá z bylin je krásná, každá má skvělé vlastnosti, ale pro mne jsou nejlepší dohromady.

Děkujeme za rozhovor.


Učíme se venku: Chcete se dozvědět víc o bylinkách obsažených v roztoku Herbadent? Většinu z nich najdete v Hravém herbáři – dočtete se v něm o jejich léčivých schopnostech a dalších zajímavostech. Čekají na vás také hravé listy se spoustou nápadů, co na bylinkách venku prozkoumat a co s nimi zkusit.
A pokud si chcete vyrobit vlastní bylinný extrakt či dokonce zubní pastu, návod najdete také v Hravém herbáři.

Bylinky lze snadno zapojit i do výuky – výběr venkovních (nejen) bylinkových lekcí najdete v kampani Voňavé učení.

Kampaně Hravý herbář a Voňavé učení vznikly díky podpoře firmy Herbadent, děkujeme.

Více o Herbadentu

UČÍME se VENKU. Spojujeme učitele, rodiče i odborníky. Podporujeme hru a učení venku jako předpoklad zdravého rozvoje dětí. Seznamte se s týmem tady>> nebo nahlédněte PROČ učit venku>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů