Viděli jste někdy ten zázrak, když se z nenápadně vypadající kukly vylíhne pestrobarevný motýl? Chcete tento zážitek dopřát svým žákům a umožnit jim vidět vývoj motýla na vlastní oči, ne jenom v učebnici?
Pokud chcete odchov motýlů vyzkoušet, začtěte se do této lekce, za kterou děkujeme Andree Tláskalové ze ZŠ J. V. Sládka Zbiroh.
CÍL: Umožnit dětem pozorování přeměny housenky na motýla. Podpořit u dětí zájem o životní prostředí, prohloubit dětské vnímání světa a schopnost komunikovat, diskutovat o problému.
ČAS: Jde o dlouhodobé pozorování 1 – 3 týdny (před tím hledání housenek na kopřivě dvoudomé)
VĚK: MŠ, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ.
POMŮCKY: houseník, případně akvárium zakryté síťkou, kopřivy, housenky (babočka paví oko, babočka bílé C, babočka admirál, babočka bodláková nebo babočka kopřivová)
MĚJTE PROSÍM NA PAMĚTI: Odchov motýlů vyžaduje citlivost, respekt a péči. Než se do něj pustíte, domluvte se s celou třídou, že zvládnou pracovat a pečovat s potřebnou jemností a pravidelností.
Klasické houseníky jsou tvořeny dřevěnou kostrou obdelníkového tvaru, která je potažena jemnou sítí. Pro pozorování je velice vhodné skleněné insektárium – akvárium, které má jednu stranu zakrytou sítí, abychom mohli měnit živnou rostlinu pro housenky = kopřivy.
TIP: V začátcích můžeme využít i velkou sklenici od okurek.
Živnou rostlinou uvedených baboček je kopřiva. Pokud na nich objevíme tmavé, chlupaté housenky, našli jsme budoucí motýly. Nejdříve housenky tvoří malý, tmavý chuchvalec na kopřivě. Poměrně rychle rostou a ve velikosti asi 2 – 3 cm se už začínají po kopřivě rozlézat samostatně.
TIP: Výskyt housenek na kopřivách:
květen: b. kopřivová, b. admirál
červen: b. kopřivová, b. admirál, b. bílé C, b. paví oko, b. bodláková
konec července – začátek srpna: b. admirál
Nalezené housenky v rozumném množství – podle hojnosti výskytu, umístíme do houseníku a průběžně je pozorujeme. Občas můžeme kopřivy i housenky lehounce orosit. Kopřivy měníme podle potřeby do té doby, než se housenky zavěsí hlavou dolů (jako fajfka) na kopřivách a stěnách houseníku. Do druhého dne se zakuklí a podle teploty okolí se do 1 – 2 týdnů vylíhnout motýli, které potom vypustíme do přírody.
TIP: Případně se může postavit houseník přímo okolo kopřivy např. na zahradě a odchovat motýly rovnou venku.
AUTOR: Andrea Tláskalová
ŠKOLA ZŠ J. V. Sládka Zbiroh
FOTKY:
Mgr. Ing. Andrea Tláskalová působí již 18 let jako učitelka 1. stupně, speciální pedagožka, výchovná poradkyně, koordinátorka EVVO a GRV na ZŠ J. V. Sládka Zbiroh. S TEREZOU úzce spolupracuje 10 let jako koordinátorka programů Ekoškola, Les ve škole, Globe, Badatelé; lektorka, konzultantka a auditorka. Pilotuje a připomínkuje metodiky, vytváří výukové lekce.
Chcete ještě víc motýlí inspirace? Stáhněte si lekci Motýlí barvy. Metodika lekce, pracovní list a fotopříloha zde:
Lekce je součástí metodiky Učíme se venku ATELIÉR (volně ke stažení na www.ucimesevenku.cz/stahuji)
Vytvoření příkladu dobré praxe bylo finančně podpořeno v rámci Rozhodnutí č. 301/32/19, Podpora poskytovatelů environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, environmentálního poradenství a jejich aktérů v ČR.