APLIKACE, KTERÉ TÁHNOU VEN II – určování rostlin

Autorka článku: Zdeňka Černá

Většina z nás se v dnešní době asi shodne na tom, že je někdy těžké děti odtrhnout od obrazovek a displejů. Toto téma se začíná výrazně medializovat a více se mluví o rizicích spojených s častým používáním technologií. Přesto stále platí, že doba strávená před obrazovkami narůstá. Dle nedávného výzkumu je tato doba u dětí odhadována průměrně na 4 hodiny denně.

O to důležitější tedy může být vyrazit ven – ať už v rámci společného rodinného času nebo během školního dne. Ostatně přínosy jsou na webu Učíme se venku podrobně popsané: https://ucimesevenku.cz/proc-ucit-venku/.

Jak ale děti nalákat, když už se jim ven prostě jít nechce a raději by seděly s tabletem na gauči (potažmo v lavici)? Odpověď může být snadná: zkuste vzít tablet ven s sebou. A stáhnete si do něj aplikace, které vás a vaše děti budou bavit a které jsou spjaty s přírodou. I během venkovní výuky se mohou tablety a telefony projevit jako výborný spojenec.

A jaké aplikace si stáhnout? V minulém článku jsme společně s Justinou Danišovou popsaly aplikace k určování ptáků, dnes jsem se zaměřila na aplikace na určování rostlin. Rostliny najdete venku na každém kroku a může být zábava zjistit, co že nám to vlastně kvete za domem.
Navíc v posledních pěti letech došlo v nabídce aplikací k určování rostlin k ohromnému nárůstu. Je otázka, proč si tato oblast zasloužila takový zájem, ale znamená to mimo jiné i to, že je o to těžší vybrat kvalitní aplikaci, která nás i naše děti obohatí.

Na první pohled je jasné, že se nám dostupné aplikace dělí do dvou skupin. Jedna skupina nabízí v podstatě jednoduché atlasy rostlin, ve kterých si musíte sami dohledat, o jakou rostlinu se jedná. Druhá skupina pak nabízí aplikace se speciálním softwarem, který používá složitou technologii neuronové sítě, která vám na základě fotografie během pár sekund určí druh vyfocené rostliny. Jedná se zpravidla o aplikace s ohromným počtem fotografií v databázi, vytvořenými jak vědci, tak širokou uživatelskou základnou. Pokud jste technologickým skeptikem, určitě namítnete, že tyto aplikace budou pravděpodobně mít vysokou chybovost – ale překvapivě určují velmi dobře. A na děti působí trochu víc kouzelně než aplikace z první skupiny.

I proto jsem se primárně zaměřila na druhou skupinu aplikací. Vybavena tabletem s asi deseti různými druhy aplikací od vývojářů z celého světa jsem testovala, jak si stojí a zda opravdu dokážou určovat to, co slibují. Výsledkem je, že pro vás mám celkem čtyři aplikace, které mě docela nadchly a navíc fungovaly a určovaly relativně spolehlivě. Důležité je také to, že jsem neměla nijak kvalitní fotoaparát na tabletu, fotky nebyly moc ostré, a přesto se s tím vybrané aplikace popasovaly. V druhovém jménu se některé z nich občas spletly, pravdou ale je, že se jednalo už o ne tak běžné rostliny.

Aplikace s neuronovou sítí

PlantNet Identification – aplikace je součástí francouzského univerzitního projektu. Umožňuje určovat také rostliny užitkové a invazní, což ji odlišuje od ostatních podobných aplikací. Aplikace je zajímavá také rozsáhlostí. Z posledních údajů obsahuje více jak 18 000 druhů rostlin. Velkým plusem je její uživatelské rozhraní, které je poměrně intuitivní. Pomocí ikony fooaparátu začnete rozpoznávání nové rostliny. Můžete si zvolit, zda chcete rostlinu vyfotit, nebo přidat fotografii z galerie (pokud jste venku bez internetového připojení a nafotíte si je k pozdějšímu určení). Poté vyberete, jakou část rostliny jste vyfotili (list, květ, plod). Aplikace vám nabídne do pár sekund odpovídající výsledky a zobrazí je v seznamu. Dalším výrazným plusem je také český název u řady rostlin, které jsem zkoušela určit. V neposlední řadě je také příjemné, že se můžete připojit rovnou na wikipedii a o určené rostlině si nastudovat další informace. Je zdarma.

Flora Incognita – Aplikace byla vyvinuta pod záštitou německé Technické Univerzity v Ilmenau. Nabízí 4 800 druhů typických pro střední Evropu a má v databázi téměř 1,8 milionu fotografií. Je dostupná jak pro Android, tak pro iOS. Má velice milé a příjemné uživatelské rozhraní, které je nadmíru intuitivní. Sami autoři upozorňují, že se aplikace zaměřuje na rostliny z přirozeného venkovního prostředí, ne na určování rostlin okrasných či interiérových. Poté, co rostlinu určíte, můžete si o ní přečíst také krátkou charakteristiku. Přesahem aplikace je, že fotografie slouží také k mapování určovaných druhů rostlin.
Pro její použití musíte mít internetové připojení. Je zdarma a názvy rostlin jsou v angličtině a latině.

PlantId – Webová aplikace s umělou inteligencí vyvinuta českou firmou FlowerChecker, ale zaměřená na rostliny z celého světa. Primární zdroj pro umělou inteligenci jsou data ze sesterské aplikace FlowerChecker. Aplikace určuje rostliny v angličtině a latině a nabízí k určení kolem 8 tisíc druhů rostlin. Nejvíce druhů v databázi je ze Severní Ameriky a Západní Evropy. Aplikace je zdarma a pro její použití potřebujete internetové připojení.

Pokud se chcete jako zkušební uživatelé zapojit do vzniku české aplikace, která bude zaměřena na naše planě rostoucí druhy, ozvěte se na e-mail lucie.kobrlova@upol.cz a držte palce, aby projekt uspěl v soutěži o financování (duben 2020) a byl díky tomu realizován. Počty druhů, které jsou uvedeny u výše zmíněných zahraničních aplikací sice znějí velkolepě, ale část druhů, které nabízejí, u nás neroste a naopak v nich chybí spousta našich rostlin. Plánovaná aplikace by měla obsahovat téměř všechny naše druhy (vyjma výjimečně zavlečených podivností), spolehlivou fotogalerii a automatické určování pomocí umělé inteligence, které zhotovitel zkusí zprovoznit i offline. Do vzniku aplikace budou zapojeni přední čeští botanici a firma FlowerChecker.

Aplikace bez “inteligence”

Atlas rostlin – Vizuálně hezký atlas rostlin (originální kresby Květoslava Híska), ve kterém naleznete 700 květin a bylin z naší přírody. Atlas rostlin obsahuje data ze stránek Českého rozhlasu.

FlowerID – botanický klíč – je český botanický klíč. Hledání rostliny v databázi probíhá prostřednictvím otázek, kde uživatel vybírá z možností jednotlivé specifické rysy zkoumané rostliny. Hlavní výhodou FlowerID je průběžná filtrace rostlin i otázek – všechny nabízené odpovědi vždy vedou k některé rostlině (nenastane možnost nenalezení žádné vyhovující rostliny). Tento druh aplikací se mi líbí jako způsob, jak děti naučit o rostlinách přemýšlet v určitých charakteristikách a kontextech. Otázky se týkají například barvy květu, okraje listu nebo například typu čepele listu. Děti se tak přirozeně dozvídají, co všechno mohou na rostlině sledovat a trénují přímo v terénu.

iFlora – Flora of Great Britain and Europe – interaktivní botanický klíč, který vás postupným zaškrtáváním vlastností rostlin dovede až ke správně určené rostlině. Nesmíte ale v žádném bodě udělat chybu, jak se mi to stalo během testování několikrát. Rostliny se mi v řadě případů nepodařilo určit, ačkoli jsem věděla, o jaký druh se jedná. Aplikace mě kvůli špatnému rozhodnutí zavedla úplně k jiným rostlinám. Pro menší děti by mohlo být její použití příliš složité. Na druhou stranu mi přijde tento způsob určování zábavnější a aktivnější než určení z fotografie rostliny.

PLACENÉ APLIKACE

Na internetu naleznete také placené varianty aplikací na určování rostlin. Bohužel s nimi nemám zkušenost, ale přesto vás na ně upozorním – Plant identifier nebo PlantSnap Pro – Identify Plants, Flowers & Trees. Jelikož předchozí aplikace, které byly zdarma, mi docela učarovaly, nebyla jsem již motivována zkoušet ty zpoplatněné. Na druhou stranu mě to přivedlo k myšlence, že můžete podpořit autory aplikaci, nabízených zdarma. Často mají v aplikaci uvedeny darovací účty. Určitě to ocení.

FlowerChecker – Je ke stažení pro AndroidiOS. FlowerChecker je zajímavá aplikace, která vás spojí s reálným živým botanikem. Ten vám průměrně do půl hodiny zašle název rostliny, kterou jste potřebovali určit. Pokud si zaslaný název zobrazíte, zaplatíte za použití aplikace (cca 20 Kč/ 1 určený druh). Sympatické je, že aplikace je produktem botaniků z MasarykovyMendelovy univerzity v Brně.

HRAVÉ APLIKACE

Hravouka – Hravouka je česká herní aplikace, jejíž obsah je známý také kvůli jejímu knižnímu zpracování. Součástí je také malý atlas rostlin, jelikož hlavní postava aplikace – myška, si vyrábí herbář. Aplikace i kniha má krásný vizuál. Je zpoplatněna (129, 99 Kč).

Kupodivu jsem našla možnost určovat druhy rostlin i po Facebooku. Stačí se přidat ke skupině Určování rostlin a zveřejnit dotaz s fotografií. Zatím se mi nestalo, že by mi zůstala rostlina neurčena. Většinou velice rychle někdo zareaguje. Pokud někdo nezkušený střílí od boku, správci ho rychle zkrotí a rostlinu přeurčí. Tato skupina může být užitečná například pro učitele, který s dětmi určuje rostliny skrze aplikace a najde nějaký druh, s kterým si neví rady ani technologie, ani on. Tudíž může využít sílu davu a nechat si rostlinu určit ve skupině.

Na závěr dodám vlastní postřeh. Když jsem aplikace testovala, zjistila jsem, že u mých dětí měly největší ohlas rostliny jedovaté. Možná to může být tip pro použití aplikací. Občas do určování přihodit něco jedovatého a společně s dětmi si číst o tom, co všechno je na té rostlině jedovaté, k čemu se může používat ve farmacii a proč jsou vlastně některé druhy jedovaté. Pro mé děti to v sobě mělo cosi tajemného a měly pak větší chuť pokračovat v určování. Na druhou stranu je u takové aktivity obzvlášť důležité zdůrazňovat, že dané rostliny mohou být zdraví nebezpečné a že by se jim děti měly vyhýbat. Kdo se bojí jedovatých, úspěch mají I rostliny smradlavé (např. čistec lesní, krtičník hlíznatý, kakost smrdutý).


Autorka článku Zdeňka Černá se dlouhodobě zabývá možnostmi využití digitálních médií v přírodě a při ekovzdělávání. Více se dozvíte na webu Hrajeme si chytře, kde také najdete mnoho dalších tipů a rad při výběru dětských digitálních her a aplikací.

Článek vznikl díky podpoře Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat názor MŽP.

UČÍME se VENKU. Spojujeme učitele, rodiče i odborníky. Podporujeme hru a učení venku jako předpoklad zdravého rozvoje dětí. Seznamte se s týmem tady>> nebo nahlédněte PROČ učit venku>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů