Na ptáky jsme krátký; jsou malí, hbití, chytří, umějí létat a jsou krásní. Mnohé je také snadné poznat podle vzhledu i podle zpěvu.
U některých to jde velmi obtížně. Říká se jim česky UHP – universální hnědý pták. Jsou to různí ti budníčci, pěnice, rákosníci, lesjci… Nemáme-li je v ruce, zbývá sluch k určení druhu podle hlasu.
Jiní jsou ale k poznání snadno, pokud jsou ovšem dost blízko, což zhusta nejsou. Díky holandským brusičům čoček si však už od 17. století můžeme pomoci optickými přístroji. Je jich několik typů a liší se vlastnostmi a použitelností. Nebudu se zabývat malými pouťovými dalekohlídky, což jsou skutečně jen hračky bez většího významu, ani různými hvězdářskými dalekohledy, které obracejí obraz, což u hvězd nevadí, ale v přírodě by to bylo dost nepohodlné.
Zveme vás do světa dalekohledů s odpovědí, jak se mezi nimi vyznat.
Výhody:
Nevýhody:
Použití: přístroj na denní nošení v kapse či batohu nebo na rychlé pozorování doma z kuchyňského okna.
Výhody:
Nevýhody:
Použití: podobně jako u divadelního kukátka; přístroj na denní nošení v kapse či batohu nebo na rychlé pozorování z domova; může být skoro vždy při ruce, ale složitěji se s ním hledá.
Výhody:
Nevýhody:
Použití: přístroj na delší vycházky do přírody; umožňuje dobře pozorovat zvěř v pohybu a z různých míst
Výhody:
Nevýhody:
Použití: přístroj na specializované ornitologické vycházky bez nutnosti často a daleko přecházet, nejčastěji k rozlehlejším rybníkům. Umožňuje pozorování ptáků i savců na stovky metrů. Velkou výhodou je dobrá možnost využít tento přístroj i na astronomická pozorování. Pozor! Opravdu se nevyplatí kupovat levné přístroje!
Výhody:
Nevýhody:
Použití: přístroj na dokumentaci, přesnější určení i na kvalitní snímky ke zveřejnění
Všestranný učitel Gymnázia Jihlava. Renesanční osobnost, která vás vtáhne venku nejen do fyziky, ale i do ornitologie, matematiky, biologie a skončíte až u noční oblohy.