LISTOVÉ PEXESO         

CÍL LEKCE:

Skrz hledání, výrobu a hraní listového pexesa, sledujeme krásu i tvary listí. 

ČAS: 20 minut, VĚK: MŠ, 1. - 6. třída ZŠ, MÍSTO: lokalita s odlišnými druhy běžných dřevin, OBDOBÍ: vegetační sezóna

 

POMŮCKY

Nastříhané čtvrtky či kartón, lepidlo či lepenka, (podložky)

 

1. krok: PROCHÁZKA ZA LISTÍM

Začneme na místě, kde jsou různé druhy dřevin (klidně v okolí školy). Hledat různé druhy listů mohou děti samy ve skupinách (na předem domluveném prostoru), nebo pátrá společně celá třída. Úkolem je, posbírat dvojice listů od nejběžnějších druhů dřevin.

2. krok: TVOŘÍME PEXESO

Na vhodném místě pak děti ve skupinách nalepí sebrané dvojice listů na čtverečky kartónu nebo čtvrtek. Menší děti raději upozorníme, aby nic nemalovaly na rubovou stranu kartiček.

Dobrovolný krok: LISTOVÁ HRA

Celkový počet dvojic pro hru můžeme upravit dle věku či znalostí dětí. Pro menší stačí, pokud se bude střídat cca jen 5 druhů listů (dvojice druhů se může opakovat). Pro starší je možné připravit i 10 druhů listů. Také je možné rozdělit pexeso na několik hromádek a třída může hrát v menších skupinkách. Záleží na náladě a času, který pro hru máte.

3. krok: OHLÉDNUTÍ

V závěru lekce je vhodné se společně ohlédnout a s dětmi sdílet co dnes venku objevily. Co a jak se jim líbilo, nebo nelíbilo. Jaké mají příjemné, i nepříjemné zážitky.

TIP: Pokud chcete listové pexeso zachovat, je důležité ho dát vylisovat. Stačí kartičky naskládat na papíry či noviny a vylisovat.

Venku se můžeme učit systematicky po celý rok.

S metodickými postupy a materiály, které prověřily tisíce škol z celého světa. Vyberte si, co nejvíce prospěje vaší škole či třídě.

Nejnovější články

PROČ UČENÍ VENKU NAPLŇUJE ZÁKLADNÍ POTŘEBY, ALE U KAŽDÉHO DÍTĚTE JINAK?

Možná jste si již všimli, že na výuku venku nereagují všechny děti stejně. Někdo si ji užívá…

Celý článek

POMŮCKY Z NEBE ZDARMA

Právě padají na území celé republiky všestranně použitelné pomůcky. Vyzkoušejte je, než roztají. Vyrazit ven můžete na…

Celý článek

LEDOVÁ UČEBNA ČEKÁ VENKU

Zima nabízí jedinečné pomůcky. Krom aktivit plných sněhu, které najdete v článku Pomůcky z nebe zdarma, přinášíme inspiraci pro…

Celý článek