ABECEDA

CÍL LEKCE:

Abeceda venku dovoluje zapojit více smyslů i celé tělo. Při pohybu a práci s přírodninami vznikají silnější zážitky s písmenky.

VĚK: 1. stupeň ZŠ, MÍSTO: okolí školy, OBDOBÍ: celoročně

POMŮCKY

Kamínky, pastelky/voskovky/fix, pracovní listy (fólie), kartóny, nůžky/nůž, větvičky

Testujte s námi další hry ven, tentokrát plné PÍSMEN.

1. KAMENNÁ ABECEDA

Vytvořte si s dětmi kamennou abecedu, kterou lze skládat na zem, stůl, pracovní listy nebo si zkusit i sestavit slova. Proč jsou některá písmena modrá? Děti ve skupinách to odhalí jistě rychle. Psaní písmen můžete připravit předem nebo to nechat na dětech.

2. ABECEDA V ŘADĚ

Nejjednodušší úkol je seřadit písmenka do řady a přiřadit k sobě malá a velká písmena. Náročnější úkol je přiřadit písmena k psacím variantám písmen (v pracovních listech nebo napsané křídou na zemi/prkně).

3. DOMINO

Vyzkoušejte i velké venkovní domino, kde se k sobě přiřazují tiskací a psací verze jednoho písmene. Doporučujeme připravit dětem jen nařezané kartóny s malými písmeny a děti ve skupinách si pak samy dopisují velká tiskací (nebo i velká psací, pokud si troufnou). Pak si skupiny vyzkouší sestavit své malé domino a nakonec se spojí a vytvoří celou abecedu. Je vhodné vybrat den, kdy moc nefouká nebo kartóny zatížit.

4. VĚTVIČKOVÉ ABC

Vyzkoušejte si jednoduché skládání písmen pomocí větviček a s dětmi porovnejte, zda se písmena tvoří lépe z pravidelných či nepravidelných větviček a odhalte s dětmi proč.

TIPY

Děti si mohou zkusit napsat velkou abecedu na zem před školou a psát slova nohama. Pokud to tvar kamenů dovolí, mohou si děti z druhé strany kamenné abecedy napsat psací variantu písmen (malých i velkých).

Venku se můžeme učit systematicky po celý rok.

S metodickými postupy a materiály, které prověřily tisíce škol z celého světa. Vyberte si, co nejvíce prospěje vaší škole či třídě.

Nejnovější články

PROČ UČENÍ VENKU NAPLŇUJE ZÁKLADNÍ POTŘEBY, ALE U KAŽDÉHO DÍTĚTE JINAK?

Možná jste si již všimli, že na výuku venku nereagují všechny děti stejně. Někdo si ji užívá…

Celý článek

POMŮCKY Z NEBE ZDARMA

Právě padají na území celé republiky všestranně použitelné pomůcky. Vyzkoušejte je, než roztají. Vyrazit ven můžete na…

Celý článek

LEDOVÁ UČEBNA ČEKÁ VENKU

Zima nabízí jedinečné pomůcky. Krom aktivit plných sněhu, které najdete v článku Pomůcky z nebe zdarma, přinášíme inspiraci pro…

Celý článek