ZIMA VENKU
Družina se zimy venku nebojí.
ZAMRZAJÍCÍ BUBLINY
CÍL: Vyrazit ven i když mrzne. Zažít, že mráz může být zábava. Vidět krystalizaci na vlastní oči. Zažít i neúspěch a chtít zkusit to znovu.
POMŮCKY: teplé oblečení, rukavice, bublifuk, případně odolnější směs, (foťák)
ČAS: 10 - 20 min.
Mrzne alespoň -5 C? Nefouká moc? Tak máte skvělou příležitost vyzkoušet zamrzající bubliny. Stačí vzít ven obyčejný bublifuk, nebo vyzkoušet směs z článku na blogu.
MRAZIVÁ LÍZÁTKA
CÍL: Připravit si mrazivou zdravou svačinu. Vyzkoušet sílu mrazu.
POMŮCKY: nakrájené ovoce, špejle, očištěné větvičky, (alobal)
ČAS: 10 - 20 min.
Pokud mrzne, vytvořte si ledovou svačinu. Stačí nakrájené ovoce napíchnout na tyčky (špejle, nebo očištěné větvičky) a nechat venku vychladit, nebo zmrznout. Namrzlé ovoce má sladkou osvěžující příchuť a děti ho snědí víc než obvykle.
ZAMRZLÉ PŘÍBĚHY
CÍL: Vyrazit ven, i když mrzne. Zažít, že s mrazem lze skvěle tvořit. Objevit, jak se různé materiály chovají při zmrznutí. POMŮCKY: hračky a přírodniny, které mohou do vody, nádoby, v kterým může mrznout voda (lépe ploché, než vysoké), mráz za oknem a vlastní fantazie, ČAS: příprava 10 - 20 min., zmrznutí (většinou) přes mrazivou noc, 10 min. vyprávění příběhů.
Připravte si hračky a přírodniny, které mohou do vody. Děti mohou pracovat každé samo, nebo ve skupinách. Do ploché nádoby naskládají pomocí hraček i přírodnin svůj příběh a pomalu ho zalijí vodou (cca 3 -5 cm vysoko). Hodí se vložit i provázek jako poutko. Pak stačí přes noc nechat zamrznout na parapetu okna, nebo na jiném bezpečném místě. Následující den zkontrolujte, zda zmrzla voda až na dno. Pokud ano, můžete jemně vyndat led z nádoby a začít si navzájem vyprávět ledové příběhy.
BARVY NA SNĚHU
CÍL: Využít bílé sněhové plátno. Vyzkoušet si tradiční malování v netradičním prostředí. Otevřít novou příležitost pro tvoření plné fantazie
POMŮCKY: vodovky, nádoba s vodou, štětce, přírodní barvy rozpuštěné ve vodě
ČAS: 10 - 20 min.
Pokud máte v okolí družiny vhodnou sněhovou plochu, vyzkoušejte si netradiční malování. Musíte ale otestovat, jaký sníh je vhodný pro malování. Nám nejlépe fungoval lehce přemrzlý sníh, který vytvořil malou savou krustu na povrchu. Pak už stačí jen malovat štětcem, nebo cákat obarvenou vodu. Pro malování můžete využít i přírodní barvy (žlutou získáte pomocí kurkumy, černou pomocí kávy, hnědou díky hlíně, červenou lákem od zavařené červené řepy atd.).
LESNÍ DRUŽINY VZNIKAJÍ DÍKY PROGRAMU LES VE ŠKOLE.
Chcete získat lesní učebnu a objevovat s dětmi přírodu kolem školy,
skrze pozorování a prožitek?
Získáte podporu programu LES VE ŠKOLE ,
do kterého je zapojeno 7 300 škol z 26 zemí světa.
Nejnovější články